Ekspertyza budowlana – dlaczego się kalkuluje?
Co daje ekspertyza budowlana? Może komuś nie przypaść do gustu, że trochę to kosztuje, lecz może się to okazać dla nas udane. Dla osób nabywających nieruchomości to nieodzowny zestaw wiarygodnych porcji wiedzy, czy dana nieruchomość jest w stanie, jaki zapewnił sprzedający. Z kolei te osoby, które chcą przeprowadzić skomplikowany remont lub modernizację, zyskują wiedzę odnośnie kondycji obiektu.
Kupiec rozpatrujący ewentualność nabycia budynku ufa obecnemu dysponentowi. Właśnie od niego otrzymujemy zestaw informacji o najnowszym stanie, usterkach. W planach ma się dodatkowo przebudowę lub dobudowę następnych pomieszczeń – garażu, wykonanie przybudówki. Na horyzoncie majaczą nadprogramowe nakłady, więc chcielibyśmy wiedzieć, które z nich są faktycznie niezbędne. Nie uda się jednakże bez fachowej próby wsparcia, zebrać orientacji odnośnie komponentów konstrukcyjnych, naprężeń, żywotności itp.. A nie są to wszystkie z korzyści, które możemy zyskać za sprawą usługi o nazwie „ekspertyza budowlana”.
Ekspertyza budowlana daje dodatkowe korzyści
Jej wykonanie zapobiega nabyciu, budynku w złym stanie technicznym, choć i tworzy szansę wynegocjowania ciekawej stawki, jeżeli przyszły właściciel chce samodzielnie podjąć się koniecznych remontów. Nie przegapmy tego, że zlekceważenie kontroli budynku może skutkować katastrofą budowlaną, nie mówiąc o utracie mienia, a nawet zdrowia i życia wielu osób.
Ekspertyza budowlana to po prostu wieloaspektowa, bardzo szczegółowa kontrola techniczna stanu nieruchomości. Zawiera się w niej wiele elementów. Rzeczoznawca budowlany podejmuje się drobiazgowych obliczeń, sprawdza obciążenia, odporność na nacisk i wiele pozostałych parametrów, które formują ostateczny kształt ekspertyzy.
Badania w ramach ekspertyzy budowlanej
Ważna ekspertyza budowlana powinna posiadać opis obiektu oraz powód, dla którego się ją zamawia. Autor jest zobowiązany opisać, które punkty czy części pomieszczeń podlegają sprawdzeniu. Nie obędzie się bez informacji fotograficznej i rysunkowej. Nie może także zabraknąć obliczeń maksymalnych oddziaływa sił. Ze szczegółowych danych można uzyskać informacje nie tylko, w jakim stanie faktycznym znajduje się wskazany budynek, ale i jakiego rodzaju napraw czy ingerencji wymaga, by dopuścić go do użytkowania.