Czy możesz mieć swoją saunę?

Czy możesz mieć swoją saunę?

Czerpanie przyjemności z sauny nie musi być tylko dla najbogatszych ludzi. Czy powinieneś wydzielić ekstra parcelę na podwórku lub specjalne urządzenia? Także ty będziesz mieć osobistą saunę, w przypadku gdy myślisz o jej relaksujących właściwościach. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na prywatną saunę? Czy ręcznik 140×70 jest wystarczający do korzystania z jej dobroci?

O czym nie można zapomnieć przed uruchomieniem prywatnej sauny

Zanim kupisz saunę…

Wybór miejsca. Często osoby bez orientacji lokalizują saunę w większych, ogólnie dostępnych termach czy hotelach, z rozmiarami na wiele osób. A przecież własna sauna nie musi mieć ogromnych rozmiarów i da się ją umieścić także we wnętrzu nieco obszerniejszej łazienki, w lokalu w bloku lub w starej kamienicy. Zamontowanie sauny w tym miejscu sprawia, że po wyjściu z niej możesz od razu wziąć zimny prysznic. Jeśli mieszkasz na własnej posesji, możesz umieścić ją na zewnątrz. Wtedy musisz dodać prysznic, który ochłodzi ciało po wyjściu z sauny.

Co powinieneś wiedzieć przed montażem sauny?

Chociaż sauna kojarzy się z polewaniem gorących kamieni, jej współczesne odmiany wykorzystują prąd. Dlatego do zamontowania części grzewczych sauny trzeba doprowadzić w zasilanie o odpowiednich wartościach. Oprócz tego do miejsca na saunę musi dochodzić woda i kanalizacja, a poza tym urządzenia do wentylacji – na pewno znajdzie się mnóstwo pary wodnej do odprowadzenia na zewnątrz. To ważne, zwłaszcza, gdy sauna instalowana jest we wnętrzu łazienki.

Ile to będzie kosztować? Koszty saun kształtują się odpowiednio do modeli, rozmiarów, profilu energetycznego oraz dodatków. Nieskomplikowane modele saun do zastosowań domowych to koszt około 4-5 tysięcy złotych, czyli nie jest to koszt przekraczający możliwości ekonomiczne osoby o statystycznych zarobkach. Jak w podobnych sytuacjach, także łaźnie kosztują też kilka razy więcej – to przyszły użytkownik powinien ustalić, ile może wyznaczyć na wyposażenie.

Dlaczego opłaca się mieć własną saunę?

Warto postarać się o regenerację po męczącym dniu z licznymi obowiązkami. Trudno tu o konkurencję, gdy idzie o skuteczne recepty na wzmocnienie odporności, oczyszczenie skóry i odetchnięcie pełną piersią. Najlepszą porą na zabiegi w saunie jest okres jesienno-zimowy, kiedy na zewnątrz robi się chłodno i brzydka pogoda ogranicza podjęcie jakichkolwiek działań dla zdrowia. Właśnie w niej można rozgrzać organizm oraz w ten sposób pozbyć się groźnych zanieczyszczeń. Przyjemne sesje w łaźni nie tylko odprężą ciało, ale także w korzystny sposób wpłyną na ogólną kondycję. To szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej, gdzie ograniczona emisja promieni słońca i krótki dzień sprawiają, że organizm potrzebuje dodatkowego zastrzyku pobudzenia.