Blacha na dach — wskazówki, które ułatwią Ci jej zakupo czym trzeba pamiętać przed jej wyborem

Blacha na dach — wskazówki, które ułatwią Ci jej zakupo czym trzeba pamiętać przed jej wyborem

W trakcie planów budowy domu albo zmiany pokrycia dachowego przychodzi moment, gdy należy wybrać odpowiedni materiał, których w ofercie jest teraz bardzo dużo. Czytając poniższy artykuł poznasz najważniejsze plusy jednego z takich materiałów, czyli blachy dachowej.

O czym należy pamiętać podczas wyboru blachy dachowej?

Jest parę istotnych spraw, o których warto pamiętać w chwili zakupów. Liczy się cena, ale równie ważna jest jakość materiału – im cięższa i grubsza jest blacha, tym trwalszy i solidniejszy będzie dach, na który trafi. Następną ważną kwestią jest rodzaj powłoki zabezpieczającej blachę – najlepszą trwałość ma ta wykonana z HPS bądź PVDF. O trwałości blachy świadczy także właściwe zabezpieczenie przed rdzewieniem, w przypadku blachy ze stali funkcję takiego zabezpieczenia pełni najczęściej alucynk.

Jaki typ blachy dachowej okaże się najlepszy?

Blacha dachowa ma różne parametry i może się różnić kształtem oraz materiałem wykonania. Dziś na szczycie listy najchętniej kupowanych wariantów blach znajdują się trzy jej odmiany.

Pierwszą opcją jest blacha dachowa trapezowa, czyli blacha gięta i pokryta delikatnymi wyżłobieniami, które sprawiają, że doskonale odprowadza wodę.

Drugim wariantem jest blacha na dach płaska – niewiele kosztuje, ma klasyczną formę i łatwo się ją układa.
Wariant trzeci to blachodachówka – jest uniwersalna i popularna, występująca w wielu wariantach kolorystycznych i doskonale imituje dachówkę ceramiczną.

Jakie są największe zalety blacha na dach

Jedną z największych zalet blachy dachowej jest jej uniwersalne zastosowanie. Ogromny wybór wzorów i odcieni powoduje, że pasuje do większości budynków. Jest produktem wysokiej jakości, wszystko dzięki wysokiej wytrzymałości oraz szczelności. W gronie wielu zalet, jakie ma blacha dachowa znajduje się też prosty montaż oraz możliwość dopasowania do dachu przez docinanie do dowolnej formy i wielkości. Na liście wad znajduje się za to dźwięk padającego deszczu oraz obecność śniegołapów, których montaż jest obowiązkiem w przypadku spadzistych dachów. Na szczęście plusy mają przewagę, co sprawia, że blacha na dach od wielu lat jest liderem w dziedzinie pokryć dachu.