Jaki rodzaj domku wypoczynkowego?

Jaki rodzaj domku wypoczynkowego?

Każdemu udaje się wyobrazić prywatny domek drewniany, pod warunkiem, że będzie spełniał wszystkie oczekiwania względem niego. Jedni chcą czegoś nowatorskiego, z wygodnym wyposażeniem, pozostali doceniają coś w stylu tradycyjnym. Niezależnie od tego, ile będzie nas kosztował, przy wchodzeniu w posiadanie domku letniskowego można zadbać o sporo pierwszoplanowych warunków.

Ruchomy czy na stałe – który lepszy w praktyce?

Domki rekreacyjne dają możliwość bezpiecznego ich przemieszczenia wraz z wbudowanymi instalacjami (instalacja kanalizacyjna, gazowa, elektryczność ), armaturą oraz kaloryferami. Niezależnie od konwencjonalnej opinii na temat niskich cen takich domków pogódźmy się z wydatkiem ponad 20 tys. zł. Co więcej na realizację zamówienia musimy oczekiwać raczej cierpliwie.

Do głównych przedstawicieli domków mobilnych należą:

· domki drewniane z kolami

· domki holenderskie – z okładziną na specjalnym stelażu, z opcją transportową

· przyczepy kempingowe gotowe do zamieszkania.

Stacjonarne domki drewniane posiadają zdecydowanie bardziej interesujący wygląd niż domki mobilne, ale również są cięższe w utrzymaniu. Jednym z większych wyzwań podczas ich użytkowania zaliczane są problemy z izolacją, o której trzeba myśleć podczas budowy, a także nieprzewidywane osiadanie podłoża. W tym wypadku uda nam się dowolnie umieścić okna, urządzić pomieszczenia na poddaszu czy werandę, co o co łatwiej przy dużym metrażu.

Wśród stacjonarnych odmian domów można znaleźć dwa główne

· niewiwlkie domki letniskowe, którym nie potrzeba umocowania do gruntu fundamentami;

· duże domki letniskowe całoroczne z fundamentami.
Domek drewniany – najważniejsze w nim są…

Podstawową sprawą, której nie możemy przeoczyć przy budowie domku letniskowego, jest izolacja termiczna, a także szczelność okien i drzwi oraz wybór rodzaju pokrycia dachowego. Drewno przeznaczone do stawiania domków letniskowych musi być starannie wyselekcjonowane. Wszelkie uszkodzenia struktury, jak przerośnięte sęki czy pęknięcia muszą dyskwalifikować kawałek drewna. Powinny być bez żadnych wypaczeń i skrętów, śladów działalności bytowania korników czy sinizny.

Jakie domki drewniane wybrać – całoroczne czy sezonowe?

Tak samo tymczasowe, jak i całoroczne domki drewniane możemy przygotować do zimowego użytku również w wypadku, gdy nie mają solidnych fundamentów. Ważną funkcję pełni system grzewczy wymagający, aby domek posiadał odpowiednią grubość ścian i podłogi – opłaca się wykorzystać ponadstandardową warstwę izolacji cieplnej. Kolejna kwestia to niezawodne zadaszenie z kilkoma warstwami i odpowiednia cyrkulacja, która zabezpieczy przed odkładaniem się zawilgocenia. Gdy idzie o gotowość domków do użytku również zimą dach powinien być dokładnie ułożony i wyposażony w warstwę okrywy izolacyjnej, styropianu oraz dobrze chroniącą warstwę zewnętrzną.